Nova agora

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Nova agora

Forum za ozbiljne rasprave u trenucima kad se odmaramo od zajebancije, i obratno.


    Teorija MKU

    avatar
    Jova
    Admin


    Broj poruka : 14
    Datum upisa : 20.01.2011

    Teorija MKU Empty Teorija MKU

    Počalji  Jova Sre Feb 09, 2011 1:52 pm

    Evo da podijelim sa vama jednu ideju koja mi je došla ovih dana, pa evo sad sam je nekako uobličio, u ovim ranim jutarnjim satima.

    Logično bi bilo da radimo samo ono što je barem nešto od ovo troje: moralno, korisno ili ugodno - bilo za nas same ili za nekog drugog. Nažalost, većina ljudi provede veći dio svog života u aktivnostima koje nisu ni moralne, ni korisne ni ugodne ni njima ni bilo kome drugom. Umjesto da čekamo da uđemo u Evropsku uniju, da se poveća standard ili da dođe Godo, mnogo lakše bismo mogli sebi, a i drugima uljepšati život kada bismo počeli da provodimo više vremena u aktivnostima koje su barem nešto od to troje - moralne, korisne ili ugodne.

    Skoro svi mudraci, filozofi i sl. se slažu da su altruizam (fokusiran na moralno), egoizam/materijalizam (fokusiran na korisno) i hedonizam (fokusiran na ugodno) neke od najčešćih orijentacija ljudi. Ovo sam ja malo banalizovao, ali nema veze.

    Sve tri ove orijentacije imaju svoje pobornike, ali i protivnike, svoje pozitivne, ali i negativne strane. To, međutim, nije toliko bitno. Bitno je da sve tri ove orijentacije IMAJU NEKOG SMISLA, pa samim tim svaka aktivnost koja doprinosi afirmaciji BILO KOJE od ove tri orijentacije, takođe IMA SMISLA.

    Problem je u tome što većina ljudi najviše vremena provodi u aktivnostima koje nisu ni moralne, ni korisne ni ugodne - takve aktivnosti NEMAJU NIKAKVOG SMISLA, i doprinose samo našoj sveukupnoj bijedi, očaju, samodestrukciji, depresiji, jadu i čemeru. Takve nas aktivnosti uzaludno troše, ne ispunjavaju nas, izazivaju samo i jedino osjećaj praznine. A u takvim aktivnostima provodimo najviše vremena.

    Klasifikacija aktivnosti: Sve aktinosti možemo podijeliti u 4 velike, odnosno 8 malih grupa:

    I. Najbolje aktivnosti: 1.M+K+U
    II. Odlične akrivnosti: 2.M+K; 3.M+U; 4. K+U
    III. Dobre aktivnosti: 5.M; 6.K; 7.U
    IV. Najgore (besmislene) aktivnosti: 8. ni M ni K ni U

    E sad svi vi skontajte koje aktivnosti za vas spadaju u koju od ovih grupa. Ja ću kasnije napisati kako sam ih ja lično klasifikovao.

      Sada je Pet Maj 03, 2024 6:41 am